Witamy na stronie internetowej Terenowego Koła Pszczelarzy w Kłodzku wszystkich miłośników przyrody, członków koła i pszczelarzy niezrzeszonych!

 

            Terenowe Koło Pszczelarzy (TKP) w Kłodzku działa od 1947 roku. W roku 2012 do Koła należało 115 członków – pszczelarzy, których pasją i codzienną pracą jest obcowanie z pszczołami. Teren, z którego skupiają się nasi pszczelarze to obszar powiatu kłodzkiego.

Pszczoła miodna (Apis mellifera sp.) to niezwykły owad. Społeczność pszczół, która nazywana jest superorganizmem, żyje nie jako skupienie osobników dbających o własne dobro, ale jako skupienie organizmów wspólnie działających,  przewidujących i pracujących dla wspólnej korzyści i zapewnienia bytu. Rodziny pszczele są najlepszymi zapylaczami właśnie dlatego, że żyją w koloniach całorocznych i już od wczesnej wiosny rozpoczynają pracę zapylaczy. A zatem gdy wczesną wiosną jedna królowa trzmiela, która zapada na zimę w stan hibernacji, odbudowuje swoją kolonię, pszczoły już dawno się rozmnażają i zbierają pierwszy pożytek.

Ponieważ 75% roślin na Ziemi i 95% roślin uprawnych, to rośliny owadopylne, niezwykle ważne jest utrzymywanie pogłowia pszczół na wysokim poziomie!

             Zarząd TKP w Kłodzku, działając  na rzecz zapewnienia godnych warunków życia i pacy środowisk pszczelarskich, w tym rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego, przyczynia się do rozwoju i popularyzacji znaczenia pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wartości odżywczych i leczniczych produktów pszczelich. .

Jedną z ważniejszych inicjatyw jakie podjęło TKP Kłodzko jest organizacja Miodowego Lata Kłodzka, które jako impreza cykliczna odbywa się na Rynku w Kłodzku. Drugim osiągnięciem jest Ścieżka Dydaktyczna w Pasiece „Siedlisko” Pana Henryka Zaremby w Starym Wielisławiu. Poprzez Mikroprojekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013, dzięki naszej współpracy z Gminą Miejską Kłodzko, pozyskaliśmy dofinansowanie. Miasto z tego projektu sfinansowało organizację Miodowego Lata Kłodzka oraz reklamę miodu i produktów pszczelich – afisze, ulotki baloniki, kapelusze, słoiczki itp., zakupiło plansze i stroje ochronne do ścieżki dydaktycznej. Materiały reklamowe wykorzystywane są nadal.

Sudecki miód gryczany, dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu został wpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę produktów tradycyjnych. Jest to kolejne duże osiągnięcie naszego Koła.

Pszczelarze zrzeszeni w TKP Kłodzko corocznie korzystają ze ,,Wsparcia rynku produktów pszczelich” w działaniach: zakup matek, pakietów, odkładów pszczelich, zakup leków do zwalczania warrozy, przeprowadzenie szkoleń, kursów, konferencji, wykonanie analiz jakości miodu, zakup sprzętu pszczelarskiego, zakup lawet do przewozu uli

Z inicjatywy Zarządu Koła w dniu 19.11.2008 roku odbyło się spotkanie prezesów kół z Ziemi Kłodzkiej, na którym powołano Forum Prezesów kół pszczelarskich Ziemi Kłodzkiej jako ciało doradczo-konsultacyjne. To zjednoczenie kół pszczelarskich zaowocowało tym, że Starosta kłodzki przyznał fundusze na wydrukowanie plakatu promującego rolę pszczoły w środowisku

Ponadto Koło organizuje szkolenia pszczelarzy, prelekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych,  posiada dwa szklane ule, które wypożyczane są pszczelarzom przy okazji wygłaszania przez nich prelekcji. Co roku sprowadzamy inwert na karmienie zimowe  pszczół, pszczelarze biorą udział w licznych imprezach nie tylko w Powiecie Kłodzkim, ale i na Dolnym Śląsku, gdzie wystawiają się ze swoimi produktami, pszczelarstwo propagowane jest na łamach prasy lokalnej, w internecie, a także w telewizji i radiu.

Corocznie członkowie koła w ramach akcji „Podziel się miodem” przekazują dzieciom z domów dziecka, rodzinnych i zastępczych dziesiątki kilogramów słodkiego, zdrowego miodu.

Przed albo poza sezonem pszczelarskim organizujemy autokarowe wycieczki rodzinne uczestnicząc w szkoleniach, oglądając pasieki, zabytki i inne atrakcje turystyczne. Byliśmy we Wrocławiu, Henrykowie, Strzelinie, Wojsławicach i Nasavrky (Czechy).

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody, pszczelarzy niezrzeszonych do wstąpienia do naszego koła.

Opracowała M.C. i H.Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s