Roślina trwała z rodziny trojeściowatych (Asclepiadoideae), pochodząca z Ameryki Północnej.

Zawiera sok mleczny. Łodygi proste, wyso­kości od 1 do 1,8 m. Liście krótkoogonkowe, eliptyczne. Kwiato­stany wielokwiatowe, półkoliste, wyrastające z kątów liści. Owocem jest miękko kol­czasta i owłosiona torebka. Nasiona są okrągłe, spłaszczone i za­opatrzone w miękki jedwabisty puch.

Trojeść kwitnie od końca czerwca w ciągu 3—4 tygodni.

Kwia­ty odznaczają się mocną i przyjemną wonią. Są masowo odwie­dzane przez pszczoły. Każdy z 5 nektarników wydziela dziennie około 3 mg nektaru, a więc jeden kwiat w ciągu 8 dni swego życia może dostarczać 120 mg.

Wydajność miodowa oceniana jest u nas na około 600 kg z ha.

Trojeść lubi ziemie żyzne, ale rośnie też na ziemiach słabszych o dostatecznej zawartości wilgoci. Nasiona można wysiewać na miejsca stałe lub na rozsadnik. Trojeść można też wysiać do doniczek a potem wysadzać na miejsca stałe, np. na ziemie leżące odłogiem, rumowiska itp. Sposób ten jest najlepszy do zagospodarowania nieużytków.

Przed wysiewem nasion musimy dokładnie oczyścić ziemię z chwastów. Wytyczamy rzędy co 10-15 cm. Starajmy się przeznaczyć tyle miejsca pod rozsadnik, aby było 600-700 sztuk roślin do przesadzenia. Trojeść amerykańska jest rośliną niełatwą w pierwszych 5 latach uprawy. Im więcej posadzonych roślin, tym większa pewność, że trojeść będzie rozmnażała się sama poprzez rozsiewanie nasion i odrosty korzeniowe, czyli rozłogi. Przed wysianiem nasion można na rozsadniku rozsypać pięciocentymetrową warstwę żółtego piasku, co opóźni wzrost chwastów.

Drobne nasiona trojeści siejemy w wyznaczone rzędy na głębokość 1 cm. Nie powinny się one stykać ze sobą. Dla uzyskania wprawy proponuję kilka razy spróbować wysiać nasiona na papier przed sianiem w rzędy. Aby trojeść szybciej kiełkowała, dobrze jest przez 24 godziny moczyć nasiona w wodzie i na kilka godzin przed wysianiem wyjąć z wody i wysuszyć na warstwie papieru lub materiału. Obsuszone nasiona siejemy w rowki zrobione wcześniej w żółtym piasku. Rozsadnik powinien znajdować się w lekkim cieniu tak, aby promienie słoneczne nie wysuszały ziemi.

Sadzenie trojeści na miejsca stałe

Gdy rośliny osiągną 10 cm wysokości możemy je z rozsadnika przesadzić na miejsce stałe. Najlepsza pora sadzenia to wieczór lub pochmurny dzień, a gleba powinna być nasiąknięta wodą na głębokość 10 cm. Miejsce sadzenia powinno być osłonięte od wiatrów. Najprostszym sposobem jest posadzenie żywopłotu, np. ze śnieguliczki, która osiąga wysokość do 2,5 m i kwitnie od wiosny do późnej jesieni.

Trojeść amerykańską sadzimy w rzędzie co 70 cm, rząd od rzędu co metr. Rozstawa tak posadzonych roślin daje możliwość rozrastaniu się plantacji w pierwszych latach po posadzeniu.

Posadzone rośliny powinno się zabezpieczyć przed utratą wilgoci ściółkując międzyrzędzie skoszoną trawą, słomą itp. Zabezpieczy to rośliny przed wzrostem chwastów i spowolni wyparowanie wody z ziemi. Późną jesienią gałązki trojeści możemy ściąć, pociąć na mniejsze kawałki i rozłożyć w międzyrzędach. Użyźniać będziemy w ten sposób co roku ziemię pomiędzy roślinami.

Wiosną po 10 kwietnia należy rozsiać saletrę amonową w ilości 200-250 kg na ha. Saletra przyspieszy przeobrażenie się ściółki w próchnicę. W pierwszych dnia maja po opadach deszczu rozsypujemy 200 kg polifoski. Rośliny potrzebują nawozu dla korzystniejszego wzrostu i kwitnienia. Nawożenie trojeści amerykańskiej na ziemiach słabych ma szczególne znaczenie dla nektarowania roślin. Systematyczne ściółkowanie roślin i nawożenie poprawi strukturę ziemi, zwiększy się zawartość próchnicy w glebie. Trojeść będzie z roku na rok rosła wyższa i kwiatów będzie coraz więcej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s