Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.) – Roślina wieloletnia z rodziny trędownikowatych, o nieprzyjemnym zapachu. Kłącza z bulwiastymi zgrubieniami. Łodyga wynosi 40 do 120cm, naga, ostro4-kanciasta. Kwiatostanem jest szczytowa złożona wiecha. Korona beczułkowata, o dwu wagowym brzegu; rurka i dolna warga zielonawe, górna warga 2-łatkowa, brunatnoczerwona, dłuższa od dolnej. Oprócz4 normalnie rozwiniętych dwusilnych pręcików do górnej wargi przyrasta mały prątniczek w postaci łuseczkowatego, brunatnego wyrostka. Nektarnik w postaci mięsistego pierścienia wokół zalążni o średnicy 3,2mm, jest bardziej rozwinięty po stronie grzbietowej kwiatu.
Rośnie na wilgotnych stanowiskach w lasach, a także wzdłuż rowów i na przychaciach. Kwitnie od czerwca do lipca, nektaruje bardzo obficie. Według badań przeprowadzonych w Polsce jego wydajność miodowa może dochodzić do 850 a nawet do 1000 kg/ha. Oprócz pszczół odwiedzają go również osy.
Podobny do poprzedniego jest trędownik skrzydlasty. Łodygi na krawędziach i ogonki liściowe uskrzydlone. Korona w części grzbietowej brunatna, w dolnej żółtawozielona, długości 6-8mm, Prątniczek o szerokości większej niż długość. Rośnie na nie zabagnionych brzegach wód i rowów. Jest niemal równie miododajny jak trędownik bulwiasty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s