Do zasiewania pożytków pszczelich.

Odmiana ślazówki jest dobrą byliną miododajną dostarczającą pszczołom nektaru od końca czerwca do początku sierpnia nawet w warunkach suchej pogody, gdyż ma nektarniki osłonięte, a pod względem wydajności miodowej jest porównywalna z gryką (100-150 kg/ha). Miód ślazówkowy cechuje się wykwintnym kwiatowym aromatem, ma słodki i łagodny smak. Świeży miód jest prawie bezbarwny z żółto-zielonkawym odcieniem, krystalizuje drobnoziarniście przybierając barwę białą. Odpowiada on wymaganiom standardu krajowego na miód pszczeli – PN-88/A-77626 Miód Pszczeli. Okres przydatności dla pszczół można wydłużyć do września kosząc połowę plantacji tak, aby drugi pokos zakwitł 5-6 tygodni później od pierwszego. Odmiana Uleko może służyć do tworzenia pożytków pszczelich na nieużytkach oraz polach nie uprawianych.

Alternatywna roślina ekologiczna.

Rośliny odmiany Uleko wykazują cechy predysponujące tę odmianę do obsiewania odłogów, nieużytków i gleb wyłączanych z uprawy (set aside soils). Odmiana charakteryzuje się wybitną trwałością  w okresie kilku lat użytkowania, dobrze się krzewi i szybko odrasta, tworzy zwarty, wysoki łan i zagłusza rośliny innych gatunków. Ma głęboki palowy system korzeniowy umacniający glebę. Bardzo korzystną cechą jest samopylność i wysokie plony nasion (0,4-1,1 t/ha) oraz mała ilość wysiewu nasion 2-3 kg/ha, co obniża koszty zakładania plantacji. Osypujące się nasiona łatwo kiełkują i w ten sposób może następować odnawianie się porostu z samosiewów oraz trwanie pozostawionej w dzikim stanie plantacji przez  długie okresy czasu. Odmiana nadaje się również do umacniania skarp i nasypów  przy autostradach, wysypiskach śmieci,  jako roślina ozdobna wokół zagród wiejskich itp.

Opis  botaniczny

Ślazówka turyngska  (Rodzina ślazowatych – Malvaceae) jest byliną  wyrastającą do 1,6 m. wysokości. Łodygi ma liczne (6 – 20), bardzo sztywne i prosto wzniesione. Liście dolne są duże i osadzone na ogonku dłuższym od blaszki liściowej, górne są mniejsze i  mają ogonki krótsze od blaszek. Blaszka dolnych liści jest 5-klapowa, górnych 3-klapowa; środkowa klapa jest dłuższa od bocznych. Łodygi, zwłaszcza w górnej części oraz liście, zwłaszcza od dołu, są pokryte gęstymi włoskami. Kwiaty 5-płatkowe wyrastają pojedynczo w kątach liści, a na wierzchołkach łodyg są skupione w groniasty kwiatostan. Kielich powstaje ze zrośnięcia  pięciu listków na 1/3 długości. Płatki kwiatowe są do czterech razy dłuższe od kielicha, wyrastają do 4 cm , są różowe z ciemniejszymi żyłkami. Owocem jest  rozłupnia  ok. 20-dzielna. Nasiona – rozłupki (owocki) kształtu nerkowatego są nagie, gładkie, szaro- lub ciemnobrunatne. Genom ślazówki  zawiera 42 chromosomy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s