KIŚLICA (ZGNILEC ŁAGODNY, ZGNILEC EUROPEJSKI)
Ta choroba pszczół wywoływana jest przez bakterię Melisococcus pluton. Może występować w dwóch postaciach: łagodnej i złośliwej. Postać łagodna może być wikłana przez bakterie Streptococcus faecalis, a złośliwa Bacillus alvei.

Choroba pojawia się w drugiej połowie wiosny, a jej wystąpienie w dużej mierze uwarunkowane jest warunkami klimatycznymi (obniżenie temperatury), brakiem pożytku, zbyt dużym, źle ocieplonym gniazdem. Chorują młode larwy, które tracą napięcie oskórka, zamierają, zamieniając się w brunatną masę a potem w strupek łatwo odchodzący od dna komórki. W postaci łagodnej martwy czerw wydziela zapach octu, w postaci złośliwej (czerw zasklepiony) gnijącego mięsa. W obydwu postaciach choroby występuje czerw rozstrzelony.

Leczenie ekologiczne postaci łagodnej musi ograniczyć się do ścieśnienia i ocieplenia gniazda i podania ciepłego syropu cukrowego, a także do wymiany matki pszczelej. Postać złośliwa kiślicy leczona jest identycznie jak przy zgnilcu amerykańskim. Przestrzeganie zasad hodowlano-sanitarnych odnosi się do utrzymywania w pasiece wyłącznie silnych rodzin, zbyt wczesnego poszerzania gniazd, odpowiedniej wielkości gniazda w stosunku do siły rodziny oraz wymiany matek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s