Askosferioza wywoływana jest przez grzyb Ascosphaera apis, który wytwarza zarodniki. Grzyb ten powszechnie występuje w przyrodzie. Jego zarodniki mogą znajdować się w wodzie, pyłku i nektarze, co ułatwia w znacznym stopniu przenoszenie ich do ula. Dodatkowo, do rozwoju choroby przyczyniają się niesprzyjające warunki atmosferyczne (duża wilgotność, ochłodzenie). Objawy choroby są łatwo zauważalne, szczególnie przy jej dużym nasileniu. W komórkach plastrów, na dennicy, na wylotku, na ziemi przed ulem można zaobserwować duże ilości zmumifikowanego czerwiu (w początkowym stadium białokredowe mumie, później szare i czarne). Mumifikacja zachodzi wskutek wysycenia ciała larwy pszczelej solami mineralnymi znajdującymi się w grzybni. Porażenie grzybicą prowadzi do osłabienia rodzin pszczelich i przy dużym nasileniu askosferiozy nie uzyskuje się z rodzin miodu towarowego. W ekologicznej pasiece zabrania się stosować środki farmakologiczne, w związku z tym leczenie można wspomagać najwyżej kwasami organicznymi (ponieważ grzyb namnaża się najlepiej w środowisku zasadowym, należy zmienić jego pH na kwaśne), których użycie dopuszcza Ustawa.
Zabiegi, jakie stosuje się do leczenia rodzin to ścieśnianie i ocieplenie gniazda, eliminacja plastrów z porażonym czerwiem, ewentualne podkarmianie chorych rodzin ciepłym syropem.

Wskazane jest również przesiedlanie chorych rodzin do czystych, wydezynfekowanych uli. Profilaktyka grzybicy wapiennej czerwiu powinna obejmować utrzymywanie silnych rodzin w pasiece oraz poddawanie matek pszczelich z linii odpornych na grzybicę (tzn. o zwiększonym behawiorze higienicznym).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s