Drodzy Przyjaciele,

Na całym świecie, po cichu, wymierają kolejne biliony pszczół, stwarzając tym samym zagrożenie natychmiastowego spadku produkcji żywności. W ciągu następnych 24 godzin, Unia Europejska mogłaby wprowadzić zakaz używania najbardziej trujących pestycydów, utorować drogę dla światowego zakazu i uchronić pszczoły przed wyginięciem.

Cztery kraje Unii Europejskiej rozpoczęły już walkę z tą trucizną,
i dzięki temu część populacji pszczół wraca do zdrowia. Kilka dni temu europejska organizacja zajmująca się monitoringiem żywności przyznała, że część pestycydów stanowi poważne zagrożenie dla pszczół. Obecnie eksperci wraz z europejskimi politykami wzywają do wprowadzenia natychmiastowego zakazu. Firma Bayer i największe korporacje lobbują jednak przeciw wycofaniu substancji z rynku. Jeśli uda nam się stworzyć wielki rój globalnego sprzeciwu, wspólnie przekonamy Komisję Europejską by na liście swoich priorytetów umieściła nasze zdrowie i środowisko a nie zysk wielkich korporacji.

Nasze głosy naprawdę się liczą! W zeszłym roku, petycja podpisana przez 1,2 mln z nas, zmusiła władze USA do otwartych konsultacji publicznych w sprawie pestycydów — teraz jeśli uda nam się zebrać 2 miliony, przekonamy EU do pozbycia się tej trucizny i wytyczenia podobnej drogi dla całego świata. Podpisz naglącą petycję i pomóż nam nagłośnić tę sprawę — Avaaz wraz z deputowanymi do parlamentu dostarczy ją do Brukseli:

http://www.avaaz.org/pl/hours_to_save_the_bees/?teMOWdb

Pszczoły nie tylko produkują miód. Odgrywają także kluczową rolę w pielęgnowaniu życia na ziemi, co roku zapylając 90% roślin i upraw — szacowanych na 40 bilionów dolarów. Jeśli nie podejmiemy w tej sprawie natychmiastowych działań, wiele naszych ulubionych owoców, warzyw i orzechów może niedługo zniknąć z półek.

W ciągu ostatnich lat obserwujemy niepokojący spadek populacji pszczół —
część pszczelich rodzin już wyginęła, a w USA kilka z nich stanowi obecnie 4% początkowej populacji. Naukowcy badali tę sprawę latami i obecnie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przyznaje, że toksyczne chemikalia nazywane neonikotynoidowymi pestycydami mogą być odpowiedzialne za śmierć pszczół.

Francja, Włochy, Słowenia, a nawet Niemcy, gdzie największy producent pestycydów Bayer ma swoją siedzibę, zakazały już tego zabójczego dla pszczół rodzaju. Bayer nie ustaje jednak w eksporcie tej trucizny za granicę.

Obecnie sprawa nabiera ogromnej wagi. Europejscy parlamentarzyści cisną na Komisję Europejską i kluczowych przywódców by uchwalić nowe prawo i zakazać stosowania pestycydów, a w naszych rękach spoczywa mobilizacja globalnego wsparcia, które będzie w stanie przeciwstawić się silnemu lobby pestycydowemu. Podpisz naglącą petycję do przywódców europejskich, potem prześlij maila znajomym:

http://www.avaaz.org/pl/hours_to_save_the_bees/?teMOWdb

Nasz świat nieustannie nękają niebezpieczeństwa, które zagrażają wszystkiemu co pozwala nam na nim egzystować. Społeczność Avaaz jednoczy się tam, gdzie wspólnie może zwalczać te duże i małe niebezpieczeństwa. Czy to w przypadku bitwy z przyzwoleniem International Whaling Commission na morderstwa tych pięknych gigantów, czy ochronę światowej populacji pszczół, tych małych stworzeń, od których istnienia, zależy tak wiele – we wszystkich takich przypadkach, wspólnie będziemy walczyć o świat o jakim marzymy.

Z nadzieją,

Luis, Ari, Alice, Iain, Ricken, David, Alaphia, oraz cały zespół Avaaz

ŹRÓDŁA

UE. Możliwe ograniczenia w stosowaniu pestycydów wyniszczających pszczoły (Gazeta Wyborcza)
http://wyborcza.pl/1,91446,13312663,UE__Mozliwe_ograniczenia_w_stosowaniu_pestycydow_wyniszczajacych.html

KE z odsieczą nie tylko dla pszczół (Interia.pl)
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/ke-z-odsiecza-nie-tylko-dla-pszczol,1887721

Pesticides pose danger to bees (European Voice)
http://www.europeanvoice.com/article/2013/january/pesticides-pose-danger-to-bees/76158.aspx

Crop pesticides are ‚killing our bees’ – says MEP (Public Service Europe)
http://www.publicserviceeurope.com/article/3007/crop-pesticides-are-killing-our-bees-says-mep#ixzz2JGICse6a

Death knell for nerve agent pesticides in move to save bees (Independent)
http://www.independent.co.uk/environment/nature/death-knell-for-nerve-agent-pesticides-in-move-to-save-bees-8454443.html

Give Bees a Chance! (The Greens European Free Alliance)
http://www.greens-efa.eu/give-bees-a-chance-9012.html

Studies fault Bayer in bee die-off (Christian Science Monitor)
http://www.csmonitor.com/Science/2012/0406/Studies-fault-Bayer-in-bee-die-off

 

Im więcej z nas dołączy, tym silniejszy będzię nasz głos. Pomóż nam nagłośnić tę sprawę — prześlij ten link do znajomych i rodziny i opublikuj go na Facebooku:

http://www.avaaz.org/pl/hours_to_save_the_bees/?teMOWdb

Serdecznie dziękujemy,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s