Dz.U.11.210.1260

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 9 września 2011 r.
w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym
(Dz. U. z dnia 4 października 2011 r.)
Na podstawie art. 120 ust. 2f ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Rozporządzenie określa listę roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym.
2. Lista, o której mowa w ust. 1, jest określona w załączniku do rozporządzenia.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
______
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 i Nr 215, poz. 1664, z 2010 r. Nr 76, poz. 489 i Nr 119, poz. 804 oraz z 2011 r. Nr 34, poz. 170, Nr 94, poz. 549 i Nr 208, poz. 1241.

ZAŁĄCZNIK

LISTA ROŚLIN I ZWIERZĄT GATUNKÓW OBCYCH, KTÓRE W PRZYPADKU UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO MOGĄ ZAGROZIĆ GATUNKOM RODZIMYM LUB SIEDLISKOM PRZYRODNICZYM

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Gatunki roślin w obrębie grup systematycznych

PAPROCIE

POLYPODIOPSIDA

1.

azolla drobna (azolla karolińska)1)

Azolla filiculoides

JEDNOLIŚCIENNE

LILIOPSIDA

2.

moczarka delikatna

Elodea nuttallii

3.

xx

Spartina anglica

DWULIŚCIENNE

MAGNOLIOPSIDA

4.

barszcz Mantegazziego (barszcz kaukaski)1)

Heracleum mantegazzianum

5.

barszcz Sosnowskiego1)

Heracleum sosnowskyi

6.

bożodrzew gruczołowaty (ajlant gruczołkowaty)1)

Ailanthus altissima

7.

grubosz Helmsa

Crassula helmsii

8.

kolcolist zachodni1)

Ulex europaeus

9.

kolczurka klapowana1)

Echinocystis lobata

10.

niecierpek gruczołowaty1)

Impatiens glandulifera

11.

niecierpek pomarańczowy1)

Impatiens capensis

12.

rdestowiec czeski (rdestowiec pośredni)1)

Reynoutria x bohemica

13.

rdestowiec japoński (rdestowiec ostrokończysty)1)

Reynoutria japonica

14.

rdestowiec sachaliński1)

Reynoutria sachalinensis

15.

trojeść amerykańska1)

Asclepias syriaca

16.

tulejnik amerykański

Lysichiton americanus

Gatunki zwierząt w obrębie jednostek systematycznych

RAMIENIOWE

TENTACULATA

17.

xx

Mnemiopsis leidyi

PANCERZOWCE

MALACOSTRACA

18.

krab wełnistoręki (krab wełnistoszczypcy)2)

Eriocheir sinensis

19.

rak luizjański2)

Procambarus clarkii

20.

rak pręgowany (rak amerykański)2)

Orconectes limosus

21.

rak sygnałowy (rak kalifornijski)2)

Pacifastacus leniusculus

OWADY

INSECTA

22.

biedronka azjatycka

Harmonia axyridis

MAŁŻE

BIVALVIA

23.

ostryga pacyficzna2)

Crassostrea gigas

24.

szczeżuja chińska

Sinanodonta woodiana

25.

xx

Corbicula fluminalis

26.

xx

Corbicula fluminea

RYBY

PISCES

27.

babka bycza2)

Neogobius melanostomus

28.

babka łysa (babka gołogłowa)2)

Neogobius gymnotrachelus

29.

babka marmurkowata (babka marmurkowa)

Proterorhinus marmoratus

30.

babka szczupła (babka rzeczna)2)

Neogobius fluviatilis

31.

czebaczek amurski

Pseudorasbora parva

32.

pirapitinga (pirania paku)

Piaractus brachypomus

33.

sumik karłowaty

Ameiurus nebulosus

34.

trawianka

Perccottus glenii

PŁAZY

AMPHIBIA

35.

żaba rycząca (żaba byk, żaba wół)

Lithobates catesbeianus

GADY

REPTILIA

36.

żółw jaszczurowaty

Chelydra serpentina

37.

żółw malowany3)

Chrysemys picta

38.

żółw ostrogrzbiety

Grapthemys pseudogographica

39.

żółw ozdobny (wszystkie podgatunki, w tym: żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy, żółw żółtobrzuchy)3)

Trachemys scripta

PTAKI

AVES

40.

bernikla kanadyjska

Branta canadensis

41.

gęsiówka egipska

Alopochen aegyptiacus

42.

sterniczka jamajska

Oxyura jamaicensis

SSAKI

MAMMALIA

43.

bizon

Bison bison

44.

bóbr kanadyjski

Castor canadensis

45.

jeleń aksis (czytal)

Axis axis

46.

jeleń sika (jeleń wschodni)

Cervus ippon

47.

jeleń wirginijski

Odocoileus virginianus

48.

mangusta złocista

Herpestes auropunctatus

49.

maral (jeleń mandżurski)

Cervus elaphus sibiricus

50.

szop pracz

Procyon lotor

51.

wapiti

Cervus canadensis

52.

wiewiórka szara

Sciurus carolinensis

Objaśnienia:
Gatunki roślin zostały pogrupowane w wyższe grupy systematyczne w ten sposób, że wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy KLAS.
Gatunki zwierząt zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne w ten sposób, że wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD.
xx – brak nazwy polskiej.
______
1) Nie dotyczy dalszego przetrzymywania, bez zmiany lokalizacji, okazów przetrzymywanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
2) Nie dotyczy okazów przetrzymywanych poza akwenami w celach spożywczych.
3) Nie dotyczy okazów wpisanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia do rejestru starosty na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s