Pytania do eksperta

Sławomir Trzybiński odpowiada

 

Chciałbym się dowiedzieć jakie są wymogi pracowni pasiecznej. Jakie warunki, wg nowych przepisów, musi spełniać pracownia, aby została uznana za zgodną z normami. Do tej pory spotykałem się z rozbieżnymi informacjami na ten temat, np. jedni twierdzili, że pracownia powinna mieć wysokość 2.80 m, a inni, że 3 m. Jestem zainteresowany każdym szczegółem na ten temat (jaka powinna być wielkość pomieszczenia, co to znaczy, wg przepisów, „zmywalna powierzchnia”, jakie powinno być oświetlenie, czy powinno być osobne pomieszczenie do czyszczenia ramek itp.). Dodam, że buduję nową pracownię pasieczną i chciałbym, aby posłużyła mi ona na wiele lat i aby wszystko było zbudowane zgodnie z prawem. Czytelnik „Pasieki”.

W pracowni pasiecznej pozyskuje się i konfekcjonuje produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego, musi więc ona spełniać określone wymogi weterynaryjne i sanitarno-higieniczne. Pomieszczenia, w których wiruje się i konfekcjonuje miód muszą być oddzielne. Nie mogą być wykorzystywane do innych celów i prac (magazynowanie, przygotowanie i remont sprzętu pasiecznego). Pracownia powinna być zabezpieczona przed dostępem pszczół i gryzoni. Wysokość pomieszczeń powinna się mieścić w granicach 2,5÷3,2 m. Podłoga pracowni musi znajdować się powyżej otaczającego ją terenu.

Na jedną osobę zatrudnioną w pracowni nie powinno przypadać mniej niż … (…)

 

Posiadam małą pasiekę liczącą 16 uli. Czy sprzedawanie miodu odbiorcom prywatnym (w słoikach z nadrukowanym adresem pasieki) jest całkowicie legalne? Pasieka nie jest zarejestrowana, nie płacę żadnego podatku.

Sprzedawanie miodu z własnej pasieki jest dozwolone pod warunkiem (…)

Warunki te określone są w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 29.12.2006 roku w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej. Pasiekę należy zarejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii.

 

Przy jakiej minimalnej ilości uli powinienem zarejestrować pasiekę jako działalność gospodarczą, aby prowadzenie jej było zgodne z prawem?

Pasiekę rejestruje się jako dział specjalny produkcji rolniczej jeżeli jej wielkość przekracza 80 pni.

 

Co oznacza ciepła i zimna zabudowa ula?

W ulu o zabudowie ciepłej ramki ułożone są równolegle (płaszczyzną plastra) do ściany, w której znajduje się otwór wylotowy, zaś w ulu o zabudowie zimnej prostopadle.

Pełny tekst w Pasiece nr 2/2008

Sławomir Trzybiński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s