Opis produktu:

Chitosal–Apis PŁYN Preparat profilaktyczny i wspomagający zwalczanie grzybicy otorbielakowej czerwia pszczoły miodnej, Apis mellifera L. oraz stymulujący rozwój rodziny pszczelejSkład
Chitozan Kwas salicylowy Vehiculum

Właściwości
Preparat zawiera chitozan, jego naturalna zgodność z komórkami pszczół pozwala na wytworzenie warstwy ochronnej skutecznie chroniącej przez usadowieniem się zarodników i strzępek grzyba na oskórku i w przewodzie pokarmowym młodych larw pszczoły miodnej. Dzięki swoim właściwościom skutecznie opóźnia bądź hamuje rozwój czynnika chorobotwórczego. Kwas salicylowy – naturalny kwas organiczny występujący także w miodzie, zmniejsza ryzyko występowania grzybicy otorbielakowej czerwia. Wspólne działanie składników preparatu przyspiesza rozwój biologiczny rodziny pszczelej (szczególnie rozwój wiosenny), wzmaga jej odporność na zakażenia a także poprzez nieznaczne podniesienie kwasowości miodu ułatwia jego przechowywanie.

Wskazania
Szczególnie polecany do stosowania w rodzinach pszczelich zagrożonych grzybicą otorbielakową i w rodzinach chorych, w których zamierza się przeprowadzić chemio- lub antybiotykoterapię.

Dawkowanie i stosowanie
rodzinom pszczelim Wiosenna profilaktyka przeciwgrzybicza Preparat stosuje się wczesną wiosną w okresie przygotowawczym do leczenie grzybicy otorbielakowej standardowymi środkami przeciwgrzybowymi a więc co najmniej 3 tygodnie przed miodobraniem, z chwilą gdy temperatura zewnętrzna ustabilizuje się na poziomie 12 – 15°C. Zaleca się dwukrotne w odstępie 5 dni opryskanie zagrożonego, zakażonego lub chorego czerwia odkrytego i pszczół na plastrach oraz wnętrza ula po usunięciu martwych larw. Preparat powinien być zastosowany w dawce 20 ml na średniej wielkości rodzinę pszczelą (3 –3,5 kg), tak aby lekko wilgotne były czerw i pszczoły a intensywniej opryskane elementy wyposażenia ula. Istnieje możliwość kilkakrotnego przeprowadzenia działania przygotowawczego, w zależności od intensywności występowania grzybicy w pasiece i stosowanej terapii. Jesienna profilaktyka przeciwgrzybicza Podawanie preparatu po głównym miodobraniu w okresie „zimowego” czerwienia matki, koniec lipca – sierpień, w okresie przygotowawczym do leczenia grzybic u czerwia. Po usunięciu z plastrów i dennicy ula martwych larw, czerw odkryty i pszczoły opryskać dwukrotnie w odstępach 5 dniowych preparatem w ilości 20 – 25 ml na rodzinę. Ilość podawanego pszczołom w oprysku preparatu powinna zostać uzależniona od siły rodziny. Jeżeli stopień zakażenia grzybiczego jest duży można podać preparat pszczołom w syropie podczas karmienia zimowego w ilości 60 ml na rodzinę (co drugie karmienie po 15 ml na 1 litr syropu gęstego syropu cukrowego) o ile nie był on stosowany w pełnych cyklach podczas sezonu pasiecznego częściej niż trzykrotnie. Plastry z miodni, po odwirowaniu miodu i wysuszeniu przez pszczoły, a przed umieszczeniem ich w magazynach pasiecznych, należy opryskać preparatem w ilości 5 ml na plaster. Uwagi! * Nie stwierdzono oddziaływania negatywnego – toksycznego i repelentnego na czerw i pszczoły. * W zalecanych dawkach i terminach stosowania nie kumuluje się w miodzie kosumpcyjnym i w wosku.

Karencja
Brak przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami.

Warunki przechowywania
Przechowywać w temperaturze od +4°C do +25°C.

Trwałość
1 rok. Opakowania Flakony 200 ml z pompką i regulowaną dyszą rozpryskową, kanistry 2L, 5L. Wyłącznie dla zwierząt. Stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Zezwolenie MRiRW nr NRWETFARM 4610/op-1/00.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s