Odkład czyli zalążek nowej rodziny tworzy się z silnego roju, który jest w zaawansowanym nastroju rojowym. Wystarczy posiadać jedną silną rodzinę, aby stworzyć kolejne. Robienie odkładów jest jedną z metod zapobiegawczych wyrojeniu się pszczół. Zmniejszamy w ten sposób siłę w mocnych rodzinach, lekko je osłabiamy oraz mobilizujemy do pracy i odbudowy.

Krok 1
Naszykuj (zdezynfekuj i przygotuj) drugi ul w pasiece, tego samego typu i go otwórz.

Krok 2
Z rodziny macierzystej zabierz 3-4 ramki z czerwiem krytym (zamkniętym, zasklepionym) razem z pszczołami na plastrach i przenieś je do otwartego ula tak aby nie pospadały z plastrów pszczoły. Zwróć uwagę czy nie bierzesz przypadkowo starej matki, gdyby znalazła się na przenoszonych plastrach zdejmij ją chwytakiem i przenieś na inne niezabierane plastry.

Krok 3
Wyjęte ramki przełóż do środka nowego, przygotowanego ula.

Krok 4
Wyjmij 2 ramki z pokarmem z macierzystego ula (z miodem/pyłkiem) razem z pszczołami obsiadującymi i przenieś je na skraje wstawionych ramek z czerwiem. Można poprzeplatać ramki z pokarmem z ramkami, w których znajduje się czerw.

Krok 5
Weź pusty plaster, spryskaj go czystą, letnią wodą ze spryskiwacza i taki mokry, cieknący wstaw do gniazda, najlepiej na sam koniec przy ścianie ula.

Krok 6
Całość zamknij beleczkami, wszystkie ramki czyli te 3-4 z czerwiem, 2 plastry okrywkowe z pokarmem i jeden z wodą dosuń do strony wylotu. Z drugiej strony w pustym miejscu wstaw zatwór (pionowa deska), tak aby domknąć pszczoły i plastry. W pustą przestrzeń można włożyć słomę lub koc.

Krok 7
Zmieć pszczoły z góry, połóż ocieplenie i zamknij ul daszkiem. Do czasu kiedy rodzina nabierze siły proponuję zwęzić wylot wkładką.

Krok 8
Kilka dni później sprawdź czy nie ma mateczników ratunkowych, jeśli są to zerwij je i poddaj zakupioną matkę w klateczce, ciastem do dołu. Odkład może być stworzony na matecznikach, choćby rojowych, ale to nie jest najlepsza opcja. Wtedy mateczniki zostaw aby pszczoły wyhodowały samodzielnie królową, jednak dłużej to potrwa. Można celowo do odkładu poddać czerw otwarty /jajeczka/ aby pszczoły wyhodowały sobie matkę. Zawsze polecam poddawać gotowe, zakupione matki do odkładu choćby nieunasienione.

Krok 9
W wolne przestrzenie po zabranych ramkach w ulu macierzystym włóż gotowe, puste plastry albo ramki z węzą (tym samym jeszcze bardziej rozładujesz nastrój rojowy).

Krok 10
Pszczoły lotne wrócą do rodziny macierzystej, w odkładzie zostaną tylko młode pszczoły tzw. ulowe. Nie wolno zatykać otworu wylotowego w odkładzie. Polecam zastosowanie w stworzonym odkładzie środków leczniczych przeciwko warrozie.

Krok 11
Jeśli nie ma pożytków, odkład musisz podkarmiać syropem 1:1 co 3-4 dni lub poddawać ciasto miodowo-cukrowo-pyłkowe (Apikand/Apifonda). Można zasilać go od czasu do czasu ramkami z czerwiem krytym oraz ramkami z pokarmem z innych rodzin. Odkład też nie musi być stworzony z jednej rodziny. Można ramki z czerwiem wziąć z ula „A”, a ramki z pokarmem do tworzonego odkładu z ula „B”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s