Dziś chciałem podzielić się moimi spostrzeżeniami, odnośnie ulików weselnych i unasiennianiu się w nich matek. Uliki które używam wykonane są ze styropianu, niemalowane. Wnętrze ulika podzielone jest na dwie komory, komora gniazdowa i komora pokarmowa. Obie komory połączone są małym przejściem, w którym zamocowana jest krata odgrodowa, która uniemożliwia matce przejście do komory pokarmowej. W części gniazdowej znajdują się 4 plastykowe rameczki. W uliku znajdują się dwa otwory wylotowe, jeden z przodu ulika, drugi znajduje się w dnie, na każdym wylocie umieszczone są okrągłe zasuwki (tak jak na zdjęciu).

Uliki są fajne, małe, lekkie i niewymagające nakładu pracy. Przegląd takiego ulika nie zajmuje więcej jak 60 sekund, i ogranicza się tylko do oceny unasienienia, to znaczy – sprawdzam czy matka podjęła czerwienie, a jak niema jajeczek, to upewniam się czy matka jest w uliku, bo bywa, że już jej niema. Bywa tak, że w uliku niema nikogo – PUSTO.

Unasienianie matek w uliku weselnym, to najtańsza z metod unasieniania matek pszczelich, dlaczego? Bo wystarczy jedna szklanka pszczół do zasilenia takiego ulika i trochę pokarmu, by powstała mała pszczela rodzinka. Małe ryzyko tej metody wysuwa ją na pierwsze miejsce, bo jak wydarzy się jakaś “awaria”, strata jest nie wielka – tylko szklanka pszczół.

Instrukcja obsługi.

Praca z ulikami to rzecz gustu, można wykonywać ją na wiele sposobów, mój sposób pokazuje na filmie w tym artykule Hodowla matek pszczelich. Dodam tylko, że uliki, po napełnieniu przetrzymuje w chłodnym miejscu – 4 dni.  Ten okres pozwala zintegrować się rodzince i wystarczy czasu na odbudowanie węzy.  W tym czasie rodziny pochłaniają dużo pokarmu, dlatego nie można dopuścić by go zabrakło – lepiej wsadzić więcej.

Matki po unasienieniu, nie przetrzymuje w uliku dłużej niż  10 dni, mało miejsca do składania jaj noże spowodować, że rodzina nam się wyroi – tak bywa. By tego uniknąć możemy usunąć odbudowana ramkę i zastąpić ja węzą, co da nam dodatkowe kilka dni.

Za wadę ulików uznaje brak szczelności styropianu. Po nalaniu syropu do  komory pokarmowej, ulik zaczyna ciec, osy się cieszą – tak jak na zdjęciu.

 

 

 

 

 

To wszystko, pozdrawiam TM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s