Zima, za oknem śnieg , w pasiece nie ma co robić, można tylko sobie pomarzyć, rozplanować co zrobię w następnym sezonie. Pszczelarze planują zakup matek pszczelich na sezon 2011, niektórzy szykują się na zakup matki reprodukcyjnej.  Hodowcy matek zadają sobie pytanie – czy warto kupić ramkę Nicot, do hodowli matek pszczelich?

W sezonie pszczelarskim 2010,  zaliczyłem nieśmiałe próby hodowli matek pszczelich używając ramki Nicot. Dziś mogę podzielić się moimi spostrzeżeniami odnośnie tego systemu. Nicot jest prosty w budowie i bezproblemowy w obsłudze, i na pewno każdy pszczelarz poradzi sobie już w pierwszych próbach. Choć, jak każdy nowy przyrząd w naszych rękach, rodzi masę pytań, ale wszystko do czasu – czytaj dalej…

Już na samym początku używania, odkryłem, ze wszystkie plastykowe części na tej ramce są dość ciasno spasowane, co nie ułatwia pracy. Szybko wpadłem na pomysł, że zwykły śrubokręt i kombinerki rozwiąże ten problem. I tak się stało, śrubokręta używam do z ciągania kraty plastikowej a kombinerki służą do manewrowania miseczkami. BINGO!

Jak ja to robię – Trochę praktyki
Wstawiam ramkę z Nicotem do rodziny pszczelej na okres 2h, w tym czasie pszczoły zrobią swoja pszczelą robotę – wysprzątają i wypolerują miseczki. Po 2 godzinach wracam, łapie matkę i wsadzam ją do Nicota.
Po 10 godzinach (zazwyczaj jest to na drugi dzień) wypuszczam matkę i sprawdzam czy są jajeczka – robi się to pod słonce wtedy wszystko ładnie widać. Radość –  złożyła 110 jajeczek, od razu obliczam ile to będzie mateczek. hahaha
Wracam po 3 dniach, w terminie wyklucia się larw, z zamiarem przełożenia ich do rodziny wychowującej. Zerkam, przecieram oczy, a tam tylko 20 larw, a resztę wcięło.AMBA
Pszczelarz Leszek S. ksywa Polbart – zinterpretował to tak: Powierzchnia plastra w Nicotcie przypomina czerw rozstrzelony, co za tym idzie, pszczoły traktują to jako wadę i usuwają jajeczka. Proste – mnie to przekonuje.

Jak można zapobiegać efektowi Polbarta (znikania jajek).

Jedyną skuteczną techniką, jest pozostawienie matki pszczelej w klateczce, do momentu wyklucia larw, wtedy z jakiegoś powodu pszczoły nie usuną jajeczek. Tylko po co to robić? Nicot nie jest systemem do hodowli dużych ilości matek, za to można wyhodować małą ilość jakościowych matek.
Mam książkę – Metody Wychowu Matek Pszczelich, napisana przez Pan Andrzej Pidek. W tej że książce na stronie 42, opisana jest metoda Orosi Pala, która polega na przekładaniu do miseczek na ramce hodowlanej jaj w określonym wieku. Autor dodaje, że matki uzyskane tą metoda są bardzo dobrej jakości. Masa ich ciał po wygryzieniu wynosi 220mg, a liczba rurek jajnikowych 300. HURA!!! Jest jedno ale, procent przyjęcia przekładanych jaj nie jest wysoki, rzadko przekracza 50% – i co z tego? Nie przeraża mnie taka strata. W zamian otrzymujemy bardzo dobrej jakości super matki pszczele.

Nicot system - hodowla matek pszczelich

Do czego zmierzam? czytaj poniżej.

Wsadzam matkę do Nicota (12 godzin). Po czym od razu po uwolnieniu matki przekładam miseczki wraz z jajami na ramkę hodowlana i heya – do rodziny wychowującej. Jak osiągnę 40% przyjęcia, to jestem najszczęśliwszym hodowcą matek na ziemi.  Inna sprawa jest przygotowanie rodziny wychowującej, ale to będzie temat na inny artykuł.

Co się jeszcze może zdarzyć?

Wrzucisz matkę reprodukcyjna do Nicota, ona swoje odsiedzi, ale jajek nie złoży. Co wtedy ? sam się nad tym zastanawiałem, aż mi kolega z forum ksywa – Bocian, doradził, by posmarować przednia cześć Nicota (tam gdzie niby plaster) woskiem pszczelim albo miodem. Zadziałało osobiście sprawdziłem.

One response »

  1. Henryka pisze:

    I to nie pomoglo.koledzy twierdza,ze nikot pochodzi zchin inny plastyk. Prosze o komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s