Pszczoły ubarwione są jasnoszaro.

Car Beskidzka jest linią wyselekcjonowaną w warunkach południowej Polski, dostosowaną do zbioru wczesnych pożytków występujących na tych terenach.

Linia charakteryzuje się bardzo wczesnym rozwojem i tworzy duże rodziny wymagające przestronnych uli. Dzięki temu nadaje się do gospodarki intensywnej. Wykorzystuje pożytki wczesne, późniejsze i spadziowe, gromadząc zapasy w nadstawkach. Miód sklepi na sucho. Częsta ingerencja pszczelarza w ulu nie powoduje spadku wydajności. Linia bardzo łagodna – pozwala na dokomywanie przeglądów bez dymu i osłony nawetpodczas gorszej pogody, oraz przy częstych przeglądach. Pszczoły dobrze trzymają się plastrów. Linia skłonna do cichej wymiany matek. Przy prawidłowo prowadzonej gospodarce pasiecznej w obszernym gnieździe nie wykazuje skłonności do rojliwości. Dobrze zimuje przy średnim zużyciu pokarmu, nawet na zapasach z domieszką spadzi. Wymaga ścieśnienia gniazda do zimowli. Gromadzi duże ilości pyłku, lokując go w gnieździe.

  • Miód składają przede wszystkim w nadstawce, nie zalewają gniazda. Pszczoły bardzo dobrze wykorzystują pożytki spadziowe. Bardzo wczesne pozytki wykorzystują jako rozwojowe.
  •  Pełnię rozwoju uzyskują w okresie kwitnienia jabłoni.
    Linia tworzy rodziny o średniej sile, gniazdo w całości traktując jako rodnię. Pszczoły charakteryzują się bardzo wysoką łagodnością. Przy pracach w czasie brzydkiej, deszczowej lub wietrznej pogody nie ma potrzeby uywania dymu, najwyżej 1 kłąb przy otwarciu rodziny. W okresie pożytku i przy słonecznej pogodzie można pracować bez osłony i dymu. Zarówno materiał czystoliniowy jak również mieszańce wykazują znikomą rojliwość. W okresie bezpożytkowym rzadko wchodzą w nastrój rojowy.
  •  Wymagają dobrego poszerzania gniazda i odbudowują dużą ilość węzy. Rodziny bardzo dobrze znoszą nawet długie zimowle o niskich temperaturach. Gromadzą dużo ilości pyłku, układając go przede wszystkim na plastrach zewnętrznych w gnieździe.
  •  Latem zbierają duże ilosci kitu, a na zimę mocno kitują wszelkie szczeliny. Pszczoły dobrze trzymają się plastra. Przy obsłudze nie tolerują nadużywania dymu – większa ilość dymu powoduje uciekanie pszczół z plastrów. Przy gwałtownych, nerwowych ruchach lub stawania na linii lotu pszczół stają się agresywne. Linia ta stanowi uniwersalny materiał do krzyżowania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s