Metoda Cloake board- hodowli matek
Cloake metoda hodowli królowej obejmuje szereg etapów, które dzielą kolonie na:

  1. z matką dolny korpus
  2. bez matki  górnym korpusie- w celu zwiększenia akceptacji przełożonych larw, lub w celu ułatwienia tworzenia komórek matek naturalnie.

Etap pierwszy:
Wstawiania:

Cloake board umieszczamy jest pomiędzy dwa korpusy ula -upewniając się, że Matka na pewno jest w dolnym korpusie  ula – izolujemy kratą odgrodową. Wstawiony Cloake board tworzy wylotek dla pszczół w górnej części, a wylotek dolny obracamy o 180 stopni i zatykamy.
 Etap drugi
Wsuwamy podłoge do Cloake board: Po wsunięciu podłogi , pojedyncza kolonia  jest  podzielona na dwie części – z Matką korpus dolny i bezmateczną korpus górny kolonii. Niższe wejście zostaje ponownie otwarte, pozwalając pszczołom w  sekcji z Matką  wyjść z ula. Kiedy te pszczoły bedą wracać, zrobią to do górnego wejścia, nie będą w stanie przejść do dolnego korpusu. Skutkuje to wyższą populacją pszczół w górnym korpusie. Górną kolonię jest zwykle sama przez 24 godziny.Jest to okres potrzebny, żeby wystąpił stan bezmateczności.
Etap trzeci
Bezmateczna górna kolonia jest już przygotowany do chowu matek,  poprzez dodanie ramki hodowlanej z przełożonymi larwami, pszczelarz rozpoczyna chów matek. W tym czasie wszelkie mateczniki awaryjne powinny być usuwane przez pszczelarza. Etap trzeci trwa od jednego do dwóch dni, wystarczająco długo, aby komórki mogły zostać w pełni zaakceptowane i zbudowane.
Etap czwarty
„Finisher”: Usuwamy podłogę z  Cloake board. Matka w dalszym ciągu odgrodzona jest w dolnym korpusie kratą odgrodową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s