Komisja Europejska wprowadziła właśnie dwuletni zakaz używania pestycydów, stanowiących prawdopodobnie zagrożenie dla populacji pszczół w Unii. To reakcja na ostrzeżenia dotyczące ciągle zmniejszającej się liczby tych owadów.

Za wprowadzeniem zakazu używania neonikotynoidów, którymi od jakiegoś czasu spryskiwano rośliny chętnie wybierane przez pszczoły, oddało głos piętnaście państw.

UE zakaże używania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które szkodzą pszczołom miodnym i innym owadom zapylającym.

Dwuletnie moratorium na używanie klotianidyny i imidakloprydu produkowanych przez niemieckiego Bayera oraz tiametoksamu szwajcarskiej firmy Syngenty wymusi Komisja Europejska. Podczas dzisiejszego posiedzenia odwoławczego nie zdołał go bowiem przegłosować unijny Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, w skład którego wchodzą reprezentanci 27 państw członkowskich. Zakaz poparła co prawda większość państw, w tym Polska, ale do jego przegłosowania zabrakło kwalifikowanej większości głosów.

Taki „zawieszony” wynik upoważnia do działania Komisję. A ta, jak się uważa, będzie się kierować wskazaniami styczniowego raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Zebrał on naukowe publikacje na temat negatywnego wpływu trzech neonikotynoidów na pszczoły miodne i uznał, że powinny one być stosowane tylko przez fachowców według ściśle określonej procedury i tylko dla ochrony roślin, które nie są zapylane przez pszczoły. Należy więc się spodziewać, że napiętnowane przez KE pestycydy nie będą mogły być używane np. do ochrony upraw kukurydzy, rzepaku czy słonecznika.

Neonikotynoidy to substancje podobne do nikotyny. Zaklejają receptory w mózgu, paraliżując i zabijając owady. Spryskuje się nimi nasiona, dzięki czemu cała roślina jest dla owadów trująca.

Światowy rynek tej grupy pestycydów szacuje się na blisko 2 mld euro rocznie. Ich producenci straszą, że bez neonikotynoidów rolnicy stracą znacznie więcej.

Owady, w tym pszczoły miodne, zapylają jednak trzy czwarte roślin uprawnych. Jednej trzeciej naszych upraw nie zdołalibyśmy bez nich utrzymać.

Neonikotynoidy znalazły się także na cenzurowanym w USA, gdzie od kilku lat pasieki pustoszy tzw. masowe ginięcie pszczół (CCD – colony collapse disorder). Pszczelarze i obrońcy przyrody skarżą do sądu federalną Agencję Ochrony Środowiska, która nie wprowadziła stosownego zakazu.

Reklamy

About lsajdak

Pszczelarsto to moja pasja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s