Hektar Lofantu daje tyle dobrego, Leczniczego miodu ile hektar akacji.
W odróżnieniu od akacji, plonuje już w roku zasiewu.
Z jednego hektara daje do 1400 kg miodu.

Lofant jest rośliną z rodziny wargowych: Labiateae. Znajdujące się w Polsce rośliny to:

  • kłosowiec pomarszczony,
  • kłosowiec olbrzymi,
  • kłosowiec fenkułowy.

Lofant jest rośliną wieloletnią, aromatyczną, leczniczą i miododajną. Zakwita wcześniej od lipy i kwitnie ponad 2 miesiące. Kiedy kwitnie pszczoły dosłownie gronami zwisają na jego kwiatostanach. Miód lofantowy jest przejrzysty, ze złotym odcieniem, bardzo przyjemny w smaku i wartościowy. Nawet zimą utrzymuje przyjemny aromat. Hektar lofantu daje tyle dobrego, leczniczego miodu, ile hektar białej akacji (do 1400 kg). W odróżnieniu od akacji plonuje już w roku zasiewu.
W pierwszym roku zasiewu nasiona lofantu dojrzewają w połowie września a w następnych latach jeszcze wcześniej. Lofant rozmnaża się poprzez dzielenie krzaczka – sadzonkami. Najlepiej hodować go z rozsady. Prosto do gruntu wysiewać wiosną, do gleby dobrze uprawionej i wilgotnej. Nasiona zakrywać nie głębiej niż na centymetr, w międzyrzędziach co 70 cm, odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 20 cm.
Przez pierwsze 20 dni lofant rośnie bardzo wolno i wymaga pielęgnacji – pielenia i podlewania w czasie suszy. Po pojawieniu się pierwszych pięciu listków wzrost jest szybszy i roślina staje się samodzielna.
W następnym roku gdy tylko zginie śnieg szybko wzrasta i staje się zieloną masą bogatą w witaminy, mikroelementy. W tym stadium liście z wierzchołkami łodyg można wykorzystać do sałatek i napojów leczniczych.
W okresie kwitnienia całą jego masę ścina się na wysokości 20 cm, suszy się na powietrzu, w cieniu i wykorzystuje  do aromatyzowania herbaty, kompotu, kiślu, do przygotowania preparatów medycznych, aromatyzacji ciast i przetworów. Ma zastosowanie w perfumeriach i w produkcji mydła. W ciągu lata w naszych warunkach udaje się zebrać plon dwa razy.
Preparaty z lofantu stosuje się dla wzmocnienia odpornościowo-biologicznych sił organizmu, przy rozstroju nerwowym. Normalizuje pracę serca i naczyń krwionośnych, zapobiega procesom zapalnym żołądka, jelit, wątroby i dróg moczowych. Bardzo dobre wyniki daje lofant przy leczeniu ORZ, oskrzeli, zapaleniu płuc i astmy. Szeroko jest zastosowany przy inhalacjach, kąpielach leczniczych dla dzieci i ludzi starszych. Pozytywne rezultaty daje przy leczeniu wielu chorób skórnych, wywołanych grzybicą. Preparaty kosmetyczne wygładzają zmarszczki, zachowują młodość skóry, wzmacniają cebulki włosów. Istnieją dane, że preparaty z lofantu chronią przed szkodliwym promieniowaniem.

OFERTA:
Posiadam nasiona rośliny miododajnej „Lofant” – polska nazwa „Kłosowiec”, o wydajności do 1400 kg leczniczego miodu z 1 ha uprawy.
Przydatność tej rośliny w pasiekach jest sprawdzona naukowo przez prof. dr hab. Bolesława Jabłońskiego z Oddziału Pszczelnictwa ISiK w Puławach.

W sprawie zakupu i ustalenia ceny proszę kontaktować się ze mną.
Z pszczelarskim pozdrowieniem:
GOSPODARSTWO PASIECZNE
” LOFANT ”
Jerzy Pilaszewski

ul. Jana Pawła II nr. 33A / 51
98-200 SIERADZ         POLSKA
e-mail: pasieka@lofant.eu   ;   tel. 0603 22-03-64
e-mail: rafal@lofant.eu   ;   tel. 0691 18-35-28
weterynaryjny numer identyfikacyjny : 10145203

strona z portalu : http://www.lofant.izet.pl/lofantp.htm

Reklamy

About lsajdak

Pszczelarsto to moja pasja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s